16.11.2020

Pizza Coloseum vstoupí na pražskou burzu, chce posílit stávající kapitál a získat nový na investice

Skupina Coloseum, která provozuje síť italských restaurací pod stejným názvem, chystá vstup na pražskou burzu. Na trhu START hodlá nabídnout až 30procent akcií. Vstup chce skupina uskutečnit na jaře příštího roku.

Do konce roku vznikne zastřešující holdingová struktura Coloseum Holding, která na jaře požádá o schválení veřejné nabídky akcií Českou národní banku. Na burzu by chtěla skupina Coloseum vstoupit nejpozději v dubnu a vybrat by chtěla celkem 60 milionů korun úpisem nových akcií. Transakci zastřešuje poradenská společnost STARTEEPO Františka Bostla a advokátní kancelář PRK.

„Nabídnuto by mělo být až 30 procent holdingové společnosti. Předpokládáme, že investoři by mohli ocenit Coloseum na 210 až 250 milionů korun,“ uvádí František Bostl ze STARTEEPO.
„Jsem rád, že i v této složité době plní START a kapitálový trh svoji funkci a pomáhá firmám s financováním jejich rozvojových plánů“, říká Petr Koblic, generální ředitel Burzy cenných papírů Praha.

Skupina Coloseum, kterou založil před 25 lety její stávající 100% vlastník a ředitel Jan Mužátko, má v plánu posílit stávající kapitál, který byl vlivem covid-19 oslaben. Zhruba 50 % získaných prostředků by mělo jít na refinancování závazků a 50 % na nové investice, které urychlí budoucí růst skupiny.

„Bohužel jsme se letos dostali do situace, kdy došlo k uzavření našich provozů a zároveň nám stát nepodal pomocnou ruku tak, jako třeba v Německu nebo Rakousku. Vidíme kolem sebe, že někteří konkurenti situaci neustáli a zavírají. V tomto ohledu chceme být připraveni na konsolidaci trhu a nové příležitosti, které se objevují již dnes,“ říká Jan Mužátko, majitel skupiny Coloseum.

Znalecký posudek, který si nechala skupina vypracovat pro účely založení holdingu, dnes oceňuje hodnotu podílů zhruba na 235 milionů korun.

“Při pohledu na obrat z roku 2019, který dosahoval 423 milionů korun, a kam by se mělo hospodaření skupiny v následujících letech vracet, vypadá ocenění slibně. Pro dlouhodobé investory, kteří dokážou ocenit hodnotu a mají rádi dividendy, bude Coloseum zajímavou příležitostí,“ doplňuje Bostl.

Právě znovuotevření restaurací v příštím roce, postupný návrat k normálu a budoucí výplata dividend bude hlavním tahákem. Coloseum také připravuje věrnostní program pro akcionáře, kteří budou moci čerpat 10 – 30 % slevy na konzumaci v restauracích skupiny.

O Coloseum

Skupina Coloseum vznikla v roce 1995, kdy byla otevřena první restaurace ve Vodičkově ulici na Praze 1. O rok později se společnost rozrostla i o služby cateringu, kterými dnes zásobuje například hokejové arény v Liberci, Pardubicích a Kladně. V roce 2000 si skupina zajistila vlastní velkoobchod, který zpočátku fungoval jako exkluzivní dodavatel pro Coloseum, ale dnes zásobuje i jiné provozy včetně konkurence. V roce 2015 získala značka Pizza Coloseum titul Czech Consumer Superbrand.

V roce 2019 dosáhla skupina konsolidovaných tržeb 423 milionů korun a zaměstnávala přes 400 lidí. Ročně navštívilo provozy skupiny více než 1,5 milionu zákazníků a jen věrnostní program Bakarta sdružuje 45 tisíc pravidelných hostů.

Své 25. výročí od založení však letos oslavila skupina ve stínu covid-19, kdy obrat klesne na zhruba 216 milionů korun. Počet zaměstnanců kvůli aktuální situaci klesl na 120, ale s růstem trhu po znovuotevření ekonomiky by se měl opět zvyšovat.

Skupina dnes provozuje 15 restaurací Pizza Coloseum (9 vlastních a 6 s franšízovou licencí) a patří do ní také velkoobchod Pragogastro, Pivovar Národní nebo Občanská plovárna.

16.11.2020
Zobrazit všechny