03.12.2020

Rodinné firmy na burzu patří. Získají nový kapitál a vyřeší své nástupnictví

Každý nový vstup na burzu patří ke klíčovým byznysovým událostem. Často se pro takový krok rozhodnou i rodinné firmy. Mohou tím efektivně vyřešit své nástupnictví, uchovat hodnotu pro budoucí generace a získat k tomu finance na expanzi, říká v rozhovoru Jiří Kovařík z Burzy cenných papírů Praha

Farmaceutická firma Novartis, německá automobilka Volkswagen nebo jihokorejská technologická firma Samsung. Příklady ze světa ukazují, že rodinné firmy na burzu patří a mohou být úspěšné. Nerozhoduje přitom jejich velikost. Například pražská burza spustila trh START, díky kterému si mohou pro peníze od investorů jít i menší a střední firmy. A to se daří.

„Stačí připomenout nedávný úspěšný primární úpis akcií rodinné firmy Pilulka, o kterou měli investoři obrovský zájem. Úspěšný vstup ukázal i sílu lokálních investorů,“ říká Jiří Kovařík, který má na pražské burze na starost akvizici nových emitentů.

Právě trh START podle něj může být předstupněm k tomu, jak se naučit fungovat v burzovním prostředí a případně se připravit na vstup na seniorní trh, kde je možné oslovit i zahraniční investory.

Proč podle vás patří rodinné firmy na burzu?

Rodinná firma je společnost jako každá jiná. I proto jsou její potřeby v drtivé většině totožné s potřebami ostatních firem. Řeší růst, expanzi, akvizice, investice a s tím spojené financování. V tom je právě burza jednou z možných alternativ.

Takže si na burzu mohou jít hlavně pro kapitál…

Vstup na burzu není jen o zajištění finančních prostředků, ale přináší i celou řadu vedlejších efektů, které mohou být pro různý typ firem různě důležité. Například pro firmu, která prodává své výrobky široké cílové skupině lidí, je velmi podstatným prvkem spojeným se vstupem na burzu zvýšená publicita a tudíž i zvýšené povědomí o značce. Pro někoho může být velmi vítanou přidanou hodnotou zvýšení kreditu, který veřejně obchodované firmy obecně mají. To pak může sehrát pozitivní roli například při tendrech.

Přesto mají rodinné firmy oproti jiným hráčům na trhu svá specifika.

Rozhodně. Co bych chtěl u rodinných firem zmínit, je bezesporu možnost zachovat hodnotu firmy pro další generace. A to i za situace, kdy se další generace nechce na řízení firmy přímo podílet.

Jak to myslíte?

Řada zakladatelů úspěšných firem řeší otázku nástupnictví. Vezměte si situaci, kdy celý život budujete firmu, další generace o řízení nemá zájem a věnuje se zcela jinému oboru.

Co v takové situaci dělat?

Pokud se rozhodnete firmu prodat, kapitalizujete sice své dosavadní úsilí, ale dostanete se do druhého problému, který budete muset řešit. Tedy kam investovat získané prostředky. Opustili jste obor, který jste za desítky let podnikání dobře znali a měli jste jej zmapovaný. Vydáváte se novým a mnohdy neznámým směrem. Musíte pro své peníze najít vhodné investiční příležitosti, buď sami, nebo za pomoci profesionálů. Na škále rizika se tedy výrazně posouváte.

Nabízí se tedy nechat si menší podíl, stáhnout se z vedení firmy a vstoupit na burzu.

Ano, to je přesně ono zmíněné zachování hodnoty. Řešení, které nabízí kapitálový trh, a kterým se řada rodinných firem na západ od našich hranic vydala, je uvedení části firmy na burzu. Tím nejenom částečně kapitalizujete svoje dosavadní úsilí, ale také předáte řízení firmy do rukou profesionálního managementu. Na další fungování ve firmě máte vliv odpovídající vašemu podílu z pozice akcionáře.

Existují ještě nějaké výhody vstupu na burzu, které jste nezmínil?

Důležitou výhodou je možnost opakovaného získávání kapitálu, a to již mnohem rychleji a jednodušeji než při primárním vstupu na trh. Zkrátka práci, kterou odvedete při prvotním úpisu akcií, můžete v budoucnu k financování i nadále velmi efektivně využívat.

Ve světě existuje řada příkladů úspěšných rodinných firem, které jsou veřejně obchodovány na burze.

Například americký Walmart patřící rodině Waltonových. Běžný je takový postup i v Německu, automobilku Volkswagen ovládá stále klan rodin Porsche a Piëch. Co si z toho mohou vzít české rodinné firmy? Předně je to jasný důkaz toho, že rodinné firmy na burzu patří a mohou tak efektivně fungovat po celé generace. Právě v uvedených příkladech skvěle funguje ono již zmíněné zachování hodnoty. Kapitálový trh je tedy rozhodně jednou z možností, kterou by měli majitelé rodinných firem při případných úvahách o budoucím uspořádání společnosti brát v potaz.

A co firmy, které nedosahují miliardových obratů? Není burza jen pro ty největší hráče?

Pro menší a střední české firmy je určen trh START, který je obdobou „velké“ burzy. Vstup na tento trh je administrativně méně náročný a firmy se zde mohou lépe sžít s burzovním prostředím. Jejich dalším krokem pak může být přechod na seniorní trh, který s sebou nese o něco více povinností, ale současně nabízí i daleko širší investorskou škálu, zejména pak mezi zahraničními investory.

Jako velmi úspěšný vstup na trh START burzu lze uvést firmu Pilulka bratrů Kasových. Překvapil vás zájem investorů?

V případě emise Pilulky se skvěle sešlo hned několik faktorů, které úspěch jejího vstupu na burzu velmi podpořily. Kombinace sektoru e-commerce s farmaceutickým oborem je v této době prostě absolutním vítězem. Když se k tomu přidá charismatický management firmy a majitelé, kteří mají v oboru e-commerce bohaté zkušenosti, věděli jsme, že tato emise bude mezi investory velmi úspěšná. Perfektní práci také odvedly banky, které se na emisi podílely. Kvůli její atraktivitě pro drobné investory například zrušily poplatky za zadání nákupního příkazu, což mělo bezesporu také velmi pozitivní vliv na poptávku po akciích Pilulky.

Jak její příběh pomůže pražské burze?

Z pohledu burzy je tato emise samozřejmě velmi důležitá. Předně demonstrovala sílu lokálních investorů, a to jak těch drobných, tak i těch institucionálních. O emisi byl zájem i mezi fondy, a to i přesto, že šlo z pohledu tohoto typu investorů o relativně malou emisi.

Jaké jsou náklady pro menší rodinnou firmu, která se rozhodne vstoupit na burzu? Co musí splňovat?

Náklady se liší případ od případu. Každopádně mohu říci, že jsou bezesporu zcela konkurenceschopné k ostatním variantám změn v majetkovém uspořádání. Ke všem těmto úkonům budete potřebovat profesionální poradenství, a to je hlavní nákladovou složkou. Obecně lze ale říci, že se jedná o nízké jednotky procent ze získaného kapitálu.

Dalo by se tedy říci, že se trh START osvědčil?

Zájem je mezi firmami velký a potvrzuje se, že založení takového trhu byl správný krok. Konečně i Pilulka, ač patří ke společnostem, které by svou velikostí mohly aspirovat na vstup na „seniorní“ trh, raději jako svůj první krok zvolila trh START.

Mám pocit, že se řada českých firem obává toho, že budou muset vyložit karty a zveřejnit podrobné informace o hospodaření.

To není jen váš pocit. Prakticky všichni mají obavy ze zveřejňování informací. Je to ale velmi zažitý mýtus. Veřejně obchodované společnosti sice musí se svými akcionáři sdílet své finanční výsledky, nejde ale o nic zásadního. Konečně každá akciová společnost má již nyní povinnost zveřejnit své roční výsledky v obchodním rejstříku. Představa, že takových informací bude zneužívat konkurence, je tak zcela lichá. Konkurenti na trhu se vzájemně dobře znají i v případě, že nejde o veřejně obchodované firmy. Koneckonců to je nutnost pro jejich úspěšné fungování. To, že se jedna z firem rozhodne pro vstup na burzu, jí tak oproti ostatním poskytne spíše výhody, které jsme už zmiňovali.

Jaká jsou rizika vstupu na burzu v době pandemie koronaviru? Řada firem ve světě od primárního úpisu akcií ustoupila.

A řada firem naopak realizovala velmi úspěšné úpisy. Každá výjimečná situace přináší na jedné straně riziko a na druhé příležitost. Jsou jistě obory, které v současné situaci velmi strádají, ale jsou naopak obory, pro které je současná situace příležitostí. A nemusí nutně jít jen o e-commerce, kde je to zcela zjevné. Každopádně trh se nezastavil a firmy na burzy úspěšně vstupují i v tomto čase. Konečně i my jsme měli nedávno dva velmi úspěšné primární úpisy akcií.

AUTOR: JAROSLAV KRAMER, E15

03.12.2020