PRABOS

Už se nemusí představovat. Je prostě ten, kdo má firmu na burze.

Vždycky měl podnikatelský sen dostat firmu na burzu. Pak si jednoho dne Jaroslav Palát přečetl v novinách článek o akciovém trhu PX Start pro menší a střední podniky. „Okamžitě mi to sepnulo a chopil jsem se příležitosti,“ říká jeden ze dvou hlavních akcionářů firmy Prabos, která je v současnosti s produkcí 500 tisíc párů ročně největším výrobcem obuvi v Česku.

Jaroslav Palát

CEO

Reklama k nezaplacení

 

Hlavní motivací byl samozřejmě nový zdroj financování. Palát si rychle spočítal, co to může firmě specializované na military a pracovní obuv přinést a že zejména sníží svou závislost na bance. „Původní plán byl, že navýšíme kapitál a získané peníze využijeme pro rozvoj podniku. Ale můj společník Juraj Vozár je extrémně konzervativní a není finančník, takže jsme se dohodli, že já částečně prodám svůj podíl a dvě třetiny z toho vrátím do firmy jako podřízený dluh s nízkým úrokem,“ vysvětluje.

V primární emisi tak nabídl 15 procent svých akcií, výnos byl kolem 60 milionů korun hrubého a firma snížila bankovní financování o dvě třetiny. „Uvolnili jsme si ruce za cenu toho, že dostanu v budoucnosti méně na dividendách. Nemám s tím problém, protože plusy to vyváží,“ říká Palát. Náklady spojené s celou operací se pohybovaly do pěti procent zmíněného výnosu a byly spojeny především s přípravou emise, její propagací, sestavováním prospektů.

Bylo tu riziko, že něco zaplatím, a vstup se nepodaří, ale já jsem byl optimista.

Přínosem tak byl vedle finančního i reputační kapitál. „Samozřejmě to pomáhá. Když můžu říct, tady je Prabos, který je na burze, lidé se na firmu dívají jinak,“ líčí podnikatel. Stejnému benefitu se těší i on sám, protože se stal někým, kdo společnost na burzu dostal. „Léta jsem dělal byznys tak, jak jsem ho dělat chtěl a v podstatě mi bylo jedno, jestli mě někdo zná nebo co si o mě lidé myslí. Ale s rostoucím věkem mi víc záleží na tom, co po mě zůstane,“ dodává s úsměvem Palát.

Ekonomická svoboda nade vše

Samotný proces vstupu na akciový trh podle něj proběhl podle očekávání. Jediné malé zklamání přineslo první upisovací kolo, kdy přes všeobecné ujišťovaní o očekávaném úspěchu nenašly kupce zdaleka všechny akcie, ale jen asi třetina z nabízeného 15 procentního podílu. „Jenže když jsem se na to podíval s chladnou hlavou, říkal jsem si: tolik lidí nám dalo důvěru. I kdyby mělo zůstat tady při tom, tak je to super,“ líčí Jaroslav Palát.

Zbylé akcie se nakonec vyprodaly během dalších tří až čtyř měsíců. A jejich kurz se zatím nikdy nedostal pod upisovací cenu 400 korun za kus, dosavadní průměr je zhruba 406 korun. Prabos přitom slibuje především dividendový výnos.

Spolumajitel firmy si celkově odnesl takovou zkušenost, že se v loňském roce rozhodl nabídnout na burze dalších deset procent akcií a svůj podíl snížit jen na čtvrtinu. „Už je to trochu komplikovanější, ale nemám strach, že bychom těch deset procent postupně nedoprodali,“ říká Palát. Hlavním cílem je podle něj ještě více se zbavit bankovních úvěrů. V současných tučných létech se podle něj banky předhánějí, komu dají peníze, ale přijdou léta hubená a budou to právě bankéři, kteří při prvním problému začnou řadit zpátečku. „Čím méně jsem závislý na bance, tím jsem svobodnější a můžu i zariskovat. A já si svobody a svobody ekonomické cením nade vše,“ říká spolumajitel Prabosu.