15.03.2021

Český výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV vstupuje na trhy Perského zálivu

Praha, 15. března 2021 – Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV udělal důležitý krok k rozšíření svého podnikání v zemích Perského zálivu. Se saúdskoarabskou společností Middle East Systems & Technology (MEST) podepsal smlouvu o zastoupení v regionu a o vybudování společného podniku. Jeho prostřednictvím chce firma, jejíž akcie se obchodují i na trhu pražské burzy START, svoje bezpilotní letouny nejen dodávat klientům na Blízkém východě, ale v Saúdské Arábii vybuduje také servisní a tréninkové centrum.

„Primoco UAV v letošním dubnu dodá první bezpilotní letouny do Kurdistánu, připravujeme nové kontrakty i v okolních zemích, proto je pro nás velmi důležité vytvořit regionální zastoupení. Mám osobně velikou radost, že jsme dosáhli v náročné konkurenci k dohodě a vytvoření společného podniku,“ říká Ladislav Semetkovský, zakladatel a ředitel Primoco UAV. „Vedle toho již dnes společně s MEST vedeme jednání s několika klienty v Saúdské Arábii a věříme v úspěch.“

Ladislav Semetkovský
zakladatel a ředitel Primoco UAV

Společnost MEST vznikla v roce 2013 se zaměřením na naplňování potřeb Saúdské Arábie v bezpečnostní a obranné oblasti. Postupně se stala komplexní platformou, jejíž aktivity zahrnují kromě obranného sektoru i řadu dalších oborů – od telekomunikačních a informačních technologií, přes strojírenství, průmysl, letectví, logistiku až po námořní dopravu. Kromě Saúdské Arábie skupina MEST působí i na dalších trzích v regionu Perského zálivu, a to buď přímo, nebo prostřednictvím společných podniků zahrnujících přímé zahraniční investice.

„Globální úspěch podle nás představuje silné regionální postavení, proto vedle zastoupení v Rijádu, které bude zodpovědné za Blízký východ, máme zavedená obdobná zastoupení v Bangalore pro Indii, Moskvě pro Ruskou federaci a Kuala Lumpuru pro Asii.“ doplnil Ladislav Semetkovský.

Ladislav Semetkovský
zakladatel a ředitel Primoco UAV

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letouny One 150, schopné létat zcela nezávisle podle naprogramovaných letových plánů.  Klíčovými vlastnostmi letadla jsou jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 100–150 km/h, užitečné zatížení 30 kg a plně automatický vzlet a přistání.  Společnost se zaměřuje na civilní a vojenské letecké aplikace, zejména v oblasti energetiky, pohraniční a pobřežní bezpečnosti, monitorování požáru a pátracích a záchranných operací. Letadla společnosti jsou v provozu na třech kontinentech.  Primoco UAV je veřejně obchodovatelná společnost na pražské burze cenných papírů na trhu PX START.

15.03.2021