12.10.2017

Nový trh pražské burzy získá první firmu. Hub Ventures, který je jeslemi stovky firem, chce 50 milionů

  • Investoři budou mít na pražské burze příští rok možnost poprvé otestovat nový trh pro malé a střední podniky Start.
  • Menšinový podíl na něm nabídne společnost Hub Ventures, jež v Praze, Brně a Ostravě provozuje takzvaná coworkingová centra.
  • Její tři spolumajitelé očekávají, že by mohli na další rozvoj svého stávajícího podnikání a jeho rozšíření do dalších směrů získat 50 až 100 milionů korun.

Cesta Hub Ventures na burzu

◼ Majitelé Hub Ventures se zpočátku tehdy ještě o chystaný trh pražské burzy pro malé a střední podniky zajímali hlavně proto, aby zjistili více o tom, jak bude fungovat. Jejich sdílené pracovní prostory – takzvané huby – budou sloužit jako jedno z míst, kde se trh Start, spuštěný minulý týden, představí potenciálním zájemcům o vstup na burzu.
◼ Zástupci burzy a poradenské společnosti Starteepo, která má za cíl firmám na trh Start pomáhat, se ale zeptali, zda by Hub Ventures nechtěla být přímo jedním z prvních emitentů. Provozovatelé tří hubů v Praze, Brně a Ostravě, ve kterých si pronajímá prostory celkem 1300 zákazníků, si vzali čas na rozmyšlenou a nakonec souhlasili.
◼ Kromě toho, že firma rychle roste a potřebuje peníze na další rozvoj, bylo motivací také to, že se chystá rozšířit svůj byznys. Plánuje nakupovat podíly v nejzajímavějších start-upech, jež přímo v hubech nebo jejich okolí vznikají.

Spolumajitelé Hub Ventures (zleva): Robert Tůma, Petr Vítek a Zdeněk Rudolský. Na snímku diskutují ve svém coworkingovém centru Impact Hub na pražském Smíchově. autor: archiv Hub Ventures

Nejméně 50 milionů korun chce příští rok od investorů získat společnost Hub Ventures. Provozovatel takzvaných coworkingových center si pro peníze půjde jako vůbec první firma na nový trh pražské burzy Start určený malým a středním podnikům.

Hub Ventures pod značkou Impact Hub v Česku nabízí ve třech centrech v Praze, Brně a Ostravě sdílené pracovní prostory, ve kterých poskytuje zázemí lidem na volné noze nebo začínajícím firmám.

Jednotliví zákazníci do nich sice přicházejí nezávisle na sobě, ale díky otevřenému prostoru obvykle začínají spolupracovat a kolem coworkingového centra se postupně utváří komunita. K jejímu růstu zároveň cíleně přispívá i Hub Ventures. „Musíme znát příběhy našich zákazníků a propojovat je mezi sebou,“ říká spoluzakladatel firmy Zdeněk Rudolský.

Protože samotné propojování podle něj mnohdy nestačí, firma Hub Ventures vsadila i na organizování různých setkání, pořádání akceleračních programů pro start-upy a na poradenství. „Každý rok uspořádáme asi tisíc velkých setkání a šest až osm tisíc malých. Našimi šesti akceleračními programy projde zhruba 100 začínajících firem ročně. A kromě toho máme i poradenskou společnost, jež pomáhá velkým i malým firmám s projekty,“ popisuje Rudolský druhý pilíř podnikání firmy.

Právě snaha správně radit rychle rostoucím mladým firmám vyústila v jednu ze dvou hlavních motivací Hub Ventures pro vstup na burzu. „Když na vznikající trh Start vstoupíme a získáme první zkušenost, budeme lidem nejen v naší komunitě schopni říci, jak se liší praxe od teorie, kterou znají například od poradců,“ vysvětluje Rudolský.

Druhým klíčovým důvodem, proč chce Hub Ventures vydat nové akcie a nabídnout menšinový podíl v řádu „nižších desítek procent“ přes burzu investorům, jsou peníze. Firma je chce použít především na svůj rozvoj a na nákup podílů v nejzajímavějších start-upech, jež v jejích centrech a jejich okolí vznikají. „Huby už jsou plné a na členství existují pořadníky, kde se čeká několik měsíců. Na příští rok přesto zatím nemáme žádné plány se stavěním. Ceny nemovitostí jsou příliš vysoké a návratnost se prodlužuje na vyšší desítky let. Čekáme proto na správnou příležitost,“ popisuje Rudolský.

Na trh Start, který se od hlavního trhu pražské burzy liší zejména tím, že bude mít pouze čtyři obchodní dny v roce, by měla Hub Ventures vstoupit v květnu nebo červnu. Předcházet tomu bude zhruba půl roku příprav, které budou zahrnovat například právní změny ve firmě, audity vypracování znaleckých posudků nebo informačních dokumentů pro budoucí investory.

Majitelé Hub Ventures i společnost Starteepo, kterou si firma pro vstup na burzu najala jako poradce, počítají i s tím, že se v období před vstupem na burzu objeví nabídky soukromých investorů, kteří budou chtít získat podíl jen pro sebe. „Chceme vyzkoušet novou zajímavou věc. Pokud během následujícího půl roku přijde někdo, kdo o nás bude mít opravdu zájem, určitě vydrží a koupí si naše akcie na burze,“ odmítl Rudolský možnost, že by z plánovaného úpisu akcií mohlo sejít. Získané zkušenosti jsou podle něj cennější než to, že by peníze firma získala o půl roku dříve.

Hub Ventures, kterou kromě Zdeňka Rudolského spoluvlastní také Robert Tůma a Petr Vítek, počítá s tím, že bude vyplácet dividendy, investoři si ale na podíly ze zisku budou muset počkat tři roky, přestože firma generuje zisk už nyní. Její majitelé letos očekávají obrat ve výši 50 milionů korun. „Když se vstup na burzu povede, tak před sebou budeme mít díky novým penězům dvou- až tříletou zajímavou růstovou fázi s dvouciferným procentním přírůstkem zisku každý rok. Poté už budeme mít tolik volných peněz, že výplata dividend nepřibrzdí růst firmy,“ vysvětluje Rudolský.

Zakladatel poradenské společnosti Starteepo František Bostl odhaduje, že by se o akcie Hub Ventures mohly v prvním obchodním dni ucházet i fondy soukromého kapitálu nebo větší investiční společnosti. „Dokážu si představit, že se jich tam deset objeví, aby si otestovaly firmu a její management a zástupci mohli přijít na valnou hromadu. Podle toho, zda se jim bude investice líbit, pak svůj podíl v některém z dalších obchodních dní prodají, nebo naopak dokoupí,“ řekl.

Vzdálenější budoucnost firmy na pražské burze pak bude záležet mimo jiné i na tom, jak se svými podíly naloží stávající spolumajitelé. „Umím si představit, že jeden z nás bude v následujících pěti letech bližší tomu pustit větší část svého podílu a dva z nás se vidíme, že bychom to chtěli ještě nějakou dobu dělat,“ řekl Rudolský. Nevyloučil ani možnost, že by Hub Ventures, pokud doroste do dostatečné velikosti, jednou přešla i na hlavní trh burzy.

12.10.2017