28.10.2020

Společnost Primoco UAV SE je certifikována vojenským leteckým úřadem

Praha 28. října 2020 – Česká společnost Primoco UAV SE byla dne 26. října 2020 ze strany Odboru dohledu nad vojenským letectvím Ministerstva obrany ČR uznána jako schválená výrobní a vývojová organizace. Udělení obou oprávnění je završením první etapy dlouhodobé přípravy společnosti k získání vojenského typového certifikátu pro letoun Primoco UAV One 150M.

Bezpilotní letouny Primoco UAV dnes slouží na třech kontinentech a společnost v posledních měsících navzdory celosvětové pandemii a mnohým omezením podepsala nové zakázky, které čekají na formální spuštění. S ohledem na dynamický rozvoj letecké legislativy pro bezpilotní letouny, včetně očekávaného zavedení nových předpisů v roce 2021 dochází k nárůstu požadavků provozovatelů na certifikaci letounů dle nejmodernějších standardů. Certifikace je totiž jedinou legitimní cestou pro bezpečný a spolehlivý provoz bezpilotních leteckých prostředků a jejich plnohodnotné začlenění do jednotného leteckého prostředí.

Generální ředitel společnosti Ladislav Semetkovský získání obou oprávnění hodnotí následovně:


„Již od počátku prací na bezpilotních letounech řady One 150 a nyní i vojenské verze One 150M jsme k jejich vývoji a stavbě přistupovali jako ke klasickému letounu s důsledným dodržováním použitelných leteckých předpisů. Vydání oprávnění pro naši společnost jako vývojovou a výrobní organizaci ze strany ODVL MO ČR si velmi ceníme, neboť jsme první společností v ČR i Střední Evropě, která je získala. Celosvětově se společnost Primoco UAV SE zařadila mezi pouhou pětici společností, které jsou jako organizace uznány dle vojenských leteckých předpisů EMAR. Pro naše zákazníky jde o nezávislé potvrzení vysokých standardů naší společnosti, vnitřních procesů a našich výrobků.“


Získaná oprávnění pro vývoj a výrobu vojenské letecké techniky společnosti umožní plnohodnotné zapojení bezpilotních letounů Primoco One 150M do flotily jakéhokoliv státu NATO, včetně ČR, neboť jsou obě oprávnění vydána na základě jednotných leteckých předpisů EMAR. Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní a vojenské bezpilotní letoun Primoco UAV model One 150, který je schopný létat zcela samostatně dle naprogramovaných letových plánů. Ke klíčovým vlastnostem letounu patří zejména jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 100-150 km/h, užitečný náklad 30 kg a plně automatický vzlet i přistání. Uplatnění tak nachází zejména v energetice, při ochraně hranic a pobřeží, monitoringu požárů nebo pátrání a záchraně. Letouny společnosti jsou v provozu na třech kontinentech.

Primoco UAV SE je veřejně obchodovatelná společnost na Burze cenných papírů Praha, trh PX START. Více informací naleznete na webové stránce http://www.primocouav.com.

28.10.2020