GEVORKYAN

GEVORKYAN: Slovenský diamant ukrytý v prášku

S trochou nadsázky by se Artur Gevorkyan dal připodobnit k elitnímu šéfkuchaři, na jehož recepturu spoléhá byznys ze všech koutů světa. Ze směsi prášku dokáže vytvořit během hodiny tisíce unikátních, a přesto na vlas stejných součástek. „Porovnal bych to s michelinským vařením. Musíte vědět, co a jak kombinovat, jaké ingredience a v jakém poměru použít,“ říká zakladatel firmy Gevorkyan. Základem úspěchu jeho podnikání je rychlost, kvalita a stabilita výroby. „Za 25 let jsme nepřišli ani o jednoho zákazníka. Stále máme prvního dodavatele, a dokonce i zaměstnance,“ dodává.

Sekce pro investory na stránkách emitenta

Prášková metalurgie

OBOR

Vlkanová, Slovensko

LOKALITA

727,3 MIL. KČ

CELKEM ZÍSKÁNO V RÁMCI VEŘEJNÉ NABÍDKY

17,61 %

CELKOVÝ UPSANÝ PODÍL

SK1000025322

ISIN

Při prohlídce továrny Gevorkyan ve slovenské Vlkanové se může návštěvníkovi zdát, že se ocitl v centru technologicky nejvyspělejšího oboru. Robotické lisy nepřestávají stlačovat prášek, ramena překládají součástky, z 3D tiskárny vyjíždí nové výrobky a technici na počítači kontrolují i mikronové odchylky. Artur Gevorkyan při pohledu na svou nonstop pracující továrnu neskrývá hrdost. „Neustále posouváme hranice a máme absolutní kontrolu nad celým procesem, a to už od výroby materiálu,“ říká. Nezapomene přitom dodat, že i když je továrna vybavena nejmodernějšími přístroji, prášková metalurgie je z historického hlediska nejstarším stupněm zpracování kovů a jejich slitin. Lidstvo ji zná už více než pět tisíc let. Již starověcí Egypťané ji využívali k výrobě šperků, které dodnes zdobí Tutanchamonovu hrobku. Inkové nebo Řekové pak prášek měnili ve zbraně.

Netrvalo dlouho a prášek doslova znamenal peníze. „Technologie práškové metalurgie je asi jediná, která vznikla, když se vyráběly peníze. Ze zlatého, stříbrného a měděného prášku se razily mince, které měly hodnotu jako samotný materiál,“ popisuje Artur Gevorkyan s tím, že pro takovou „velkovýrobu“ musela být jedna mince stejná jako druhá. „Peníze už nevyrábíme, ale princip naší práce je stejný,“ dodává Armén.

„Nejsme montážní firma,“ říká Artur Gevorkyan s tím, že cílem jeho společnosti není prodávat výrobky, ale hledat řešení pro klienty. „Jsme vývojovým dodavatelem pro většinu našich zákazníků. Cílem našich specialistů je společně s vývojáři zákazníka najít cestu, jak minimalizovat náklady na náš výrobek a na celkovou sestavu, třeba převodovku,“ dodává s tím, že princip práškové metalurgie není nijak komplikovaný k pochopení. Zpravidla se směsi lisují nebo vstřikují do forem a potom zapékají při velmi vysokých teplotách.

Společnost dnes vyrábí více než 5 milionů kusů součástek měsíčně a na trh uvede více než 150 nových výrobků ročně pro klienty ve více než 30 zemích světa. „Nejvíce hrdý jsem ale na 145 zaměstnanců. Možná to tak nevypadá, ale nejsme firma pro normální lidi. Naši kolegové musí prací žít. Koukat všude kolem sebe a přemýšlet, co by se dalo vyrábět práškovou metalurgií,“ dodává.

Z Arménie přes Ukrajinu na střední Slovensko

Otec Artura Gevorkyana byl jedním ze zakladatelů oboru práškové metalurgie v Arménii, odkud Artur pochází. Dodnes vnímá firmu Gevorkyan spíše jako rodinný podnik. Úzké vazby dokládá i to, že jeho syn Robert pracuje s další více než desítkou expertů jako manažer kvality. „Snažím se naučit naše lidi, že mezi sebou máme spolupracovat jako rodina, jinak nemáme šanci přežít,“ říká zakladatel firmy.

Sám Artur se paradoxně oboru práškové metalurgie původně věnovat nechtěl. Studoval letecké inženýrství na vojenské akademii v ukrajinském Charkově. „Jsem konstruktér letadel a absolvoval jsem vojenskou akademii. Když jsem se rozhodl odejít z armády, tak jsem se musel něco začít učit. Jelikož jsem odmalička doma poslouchal, že prášková metalurgie je super, tak jsem se rozhodl do toho jít,“ popisuje rok 1991, kdy založil metalurgický podnik na Ukrajině. V roce 1996 přesunul výrobu na Slovensko, kde vybudoval továrnu na zelené louce. „Mým cílem tehdy nebylo přijít na Slovensko, ale odejít z bývalého Sovětského svazu. Celý náš byznys byl a je postavený – a tak to zůstane – na tom, abychom v této části světa neměli ani dodavatele, ani odběratele a nebyli propojeni ani finančně,“ řekl například Gevorkyan pro Seznam Zprávy.

Stavíme na více než padesátiletých zkušenostech dvou generací naší rodiny.

Artur Gevorkyan

I když považuje Artur Gevorkyan slovenskou Vlkanovou za ideální strategické místo v srdci Evropy, firma současně zakládá vývojové centrum ve Vídni, kam přesune zaměstnance z výzkumu a vývoje. „Prášková metalurgie se na Slovensku nestuduje. Nejblíže to jde ve Švédsku, Španělsku a v Rakousku. I proto jsme otevřeli vývojové centrum ve Vídni, kde už máme odbornou spolupráci s univerzitami,“ dodává Gevorkyan.

Skutečně bezodpadová výroba

Výhodou práškové metalurgie je, že při výrobě nevzniká takřka žádný odpad na rozdíl od klasického obrábění. Pokud jsou nějaké malé zbytky z výroby, tak je můžeme rozdrolit a znovu použít. Celý výrobní proces je energeticky efektivní, nízkoemisní a šetří suroviny. Při výrobě je navíc využívána energie získávaná z obnovitelných zdrojů. „V tomto smyslu je tato technologie skutečně zelená a bezodpadová,“ popisuje Artur Gevorkyan. Všechny pece jsou takzvaní obojživelníci a pracují jak na plyn, tak na čistý vodík. „Dokud na této planetě bude vzduch, můžeme pořád vyrábět,“ dodává.

Za konkurenční výhodu Artur Gevorkyan považuje i to, že nikde jinde na světě nejsou všechny čtyři klíčové technologie práškové metalurgie na jednom místě. V současnosti se Gevorkyan specializuje nejen například na automobilový či ropný průmysl, ale také na odvětví kompresorů, bezpečnostních systémů nebo na medicínský a módní průmysl. Mezi zákazníky firmy patří třeba Linde, Komatsu nebo Siemens. Spolupracuje i s módními značkami jako Yves Saint Laurent nebo Versace, pro které firma vyrábí kovové spony a dekorace.

Firma zaměřená na stabilitu

Továrna Gevorkyan je v mnohém odlišná už od vstupních dveří. Zdi kanceláří zdobí motivační plakáty, které často odkazují na českého prvorepublikového podnikatele Tomáše Baťu. „Obdivuji Baťu, jeho knihy mám u postele, ale v jednom jsem proti němu. Náš zákazník není náš pán, jak tvrdil. V Gevorkyan je pro nás zákazník partner,“ říká. V ostatním se ale principů Tomáše Bati drží. Každý zaměstnanec má například v pracovní smlouvě odstavec ze smlouvy, kterou velkotovárník podepisoval se svými zaměstnanci. Jde třeba o zásadu, že každý pracovník má přinášet návrhy na zlepšení nebo že firma nechce spolupracovat s těmi, kteří plánují zůstat jen u manuální práce. „Baťa už před sto lety hovořil o něčem, co dnes nazýváme průmysl 4.0,“ dodává podnikatel.

Artur Gevorkyan také přiznává, že nepatří k podnikatelům, které žene dopředu jen vidina úspěchu. „Já jsem si v životě nepotřeboval něco konkrétního dokázat. Mnohdy jsem chtěl jen přežít. Vím, jaké je, to jíst s manželkou z jednoho talíře. Vím, jaké to je, nemít peníze,“ vzpomíná. I proto klade enormní důraz na stabilitu a diverzifikaci produkce do různých sektorů světového hospodářství. „Během pandemie sice spadl automobilový průmysl, ale obratem narostla poptávka po ručním nářadí,“ popisuje.

  1. Od roku 2010 společnost Gevorkyan navýšila své tržby ze 4,7 milionu eur na více než 48 milionů eur v roce 2020 a více než 53 milionů eur v roce 2021.

  2. Hrubý provozní zisk EBITDA společnosti v roce 2020 dosáhl hodnoty 12,5 milionů eur (cca 330 milionů korun) při EBITDA marži přibližně 26 procent. V roce 2021 pak dosáhl hrubý provozní zisk hodnoty 16 milionů eur. To implikuje EBITDA marži na úrovni cca 30%.

  3. Čistý zisk v roce 2020 dosáhl 3,7 milionů eur, což představuje oproti roku 2019 meziroční změnu na úrovni 40 procent. Za rok 2021 je pak čistý zisk předběžně 4 miliony eur.

Miliardový rozvoj s trhem Start

Vstup na trh Start vnímá Artur Gevorkyan jako další krok v přiblížení se budoucnosti svého oboru a novou etapu rozvoje firmy. Inovace byly doposud financovány více formami, a to od úvěrů přes dluhopisy až po private equity. Artur Gevorkyan zdůrazňuje, že jeho společnost vždy pravidelně plnila plánované ukazatele a dostála svým závazkům. „Emisi považujeme za další logický postupný krok, kdy naší vizí a cílem je vybudovat podnik s tržbami 300 milionů eur a více. V horizontu pěti let plánujeme uvést naše akcie k obchodování na hlavním trhu pražské burzy,“ dodává Artur Gevorkyan.

Peníze od investorů chce aktuálně použít především na rozšíření výroby a nákup továrních robotů. „Vidím teď tolik projektů a roky a roky práce před námi a brzdí mě jedna jediná věc: nestíhám s kapacitami. Týdně k tomu máme dvě porady – koho upřednostnit a jak to vyřešit. A to trvá už roky,“ dodává Artur Gevorkyan. Firma proto v rámci stávajícího areálu například již zakoupila pozemky tak, aby dokázala uspokojit poptávku.

Na nové etapě se podle slov Artura Gevorkyana bude podílet nejen on, ale i celý jeho více než stopadesátihlavý tým. Nebojí se ani toho, že potenciálně půjde o největší úpis akcií na trhu Start. Ostatně jak stojí nad vchodovými dveřmi továrny ve Vlkanové: „Správame sa ako rodina. Bojujeme ako armáda.“

Přehled úpisů prostřednictvím systému START

DatumTržní kapitalizaceCena za akciiZískáno od investorůUpsaný podíl
15. 6. 20224 131 003 456 Kč248 Kč727 334 400 Kč17,61 %

21.12.2023

První firma z trhu START vstupuje na Prime Market pražské burzy

Společnost GEVORKYAN, a.s. přechází z neregulovaného trhu START na regulovaný trh Prime Market, který je nejprestižnějším trhem Burzy cenných papírů Praha.

15.06.2022

První slovenská firma úspěšně vstoupila na trh START

Praha, 15. června 2022 – Několik prvenství na pražské burze má společnost Gevorkyan a.s., která dnes úspěšně upsala své akcie na trhu START. Nejenže se jedná o první zahraniční firmu na tomto trhu, ale zároveň jde o doposud největší emisi. Celkem bylo od investorů získáno 727 334 400 Kč. Obchodování s akciemi společnosti Gevorkyan bude na trhu START zahájeno 1. července za upisovací cenu 248 Kč.