17.07.2020

Výrobce bezpilotních letounů Primoco UAV daroval dva letouny českým muzeím

Česká společnost Primoco UAV SE darovala dva bezpilotní letouny Primoco UAV model One 150 českým muzeím, a to Vojenskému historickému ústavu Armády ČR a jeho Leteckému muzeu ve Kbelích a dále Národnímu technickému muzeu na Letné.

Oba darované letouny se dnes nacházejí ve veřejně přístupných expozicích a v obou případech jde o unikátní stroje spojené s mnoha českými prvenstvími. Darování muzeím v žádném případě nikterak nevypovídá o současném stavu letounů Primoco UAV One 150, které jsou na začátku svého využití. Celý dar je motivován hlavně snahou rozšířit sbírkové fondy obou institucí, které v současné době s omezeným cestováním představují zajímavý cíl letních návštěv, a dále přispět k sociální odpovědnosti firmy, která dlouhodobě podporuje české letectví.

Generální ředitel společnosti Primoco UAV SE Ladislav Semetkovský obohacení sbírkových fondů hodnotí následovně:

Chtěl bych poděkovat oběma institucím za možnost vystavit naše stroje, neboť podpora uchovávání letecké historie je pro nás velmi důležitá. Při výběru jsme se snažili nabídnout naše zkušební letouny. Letoun ve Kbelích má za sebou české prvenství, když v dubnu 2020 ustanovil tehdejší český rekord v délce bezpilotního letu s hodnotou 15 hodin a 3 minuty. Jeho umístění vedle předchozí generace českých bezpilotních letounů Sojka dává návštěvníkům dobrou představu o vývoji této technologie v ČR. Druhý letoun ve sbírkách Národního technického muzea představuje stroj, který v květnu 2020 ve prospěch Policie ČR prováděl hlídkové lety na hranicích ČR s Rakouskem a Slovenskem a létal na vzdálenost téměř 70 km od řídicí stanice, přičemž šlo o prvenství v ČR i EU. Oba letouny si proto zaslouží uchovat pro budoucí generace jako doklad schopností českého letectví.“

Česká společnost Primoco UAV vyvíjí a vyrábí civilní bezpilotní letoun Primoco UAV model One 150, který je schopný létat zcela samostatně dle naprogramovaných letových plánů. Ke klíčovým vlastnostem letounu patří zejména jeho velikost, maximální vzletová hmotnost 150 kg, výdrž 15 hodin, dolet 2 000 km, cestovní rychlost 100-150 km/h, užitečný náklad 30 kg a plně automatický vzlet i přistání. Uplatnění tak nachází zejména v energetice, při ochraně hranic a pobřeží, monitoringu požárů nebo pátrání a záchraně. Letouny společnosti jsou v provozu na třech kontinentech. Primoco UAV je veřejně obchodovatelná společnost na Burze cenných papírů Praha, trh PX START.

Více informací naleznete na webové stránce https://uav-stol.com/cz/novinky/vyrobce-bezpilotnich-letounu-primoco-uav-daroval-dva-letouny-ceskym-muzeim/.

17.07.2020